2023/01/25

Woyzeck Masalı

Georg Büchner’in ‘Woyzeck’ adlı oyunundan uyarlanan ve bir rock müzikali olarak sunulan Woyzeck Masalı Tatbikat Sahnesi’nin yenilenmiş kadrosu ve Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğiyle yeniden sahnede..

Woyzeck, Alman yazar Georg Büchner’in 1836 yılında kaleme aldığı tahmin edilen, ölümüyle yarım kalan tiyatro oyunudur. Oyun, sonraki zamanlarda bir çok yazar tarafından tekrar tekrar ele alınarak farklı şekillerde sonlandırıldı ve Alman tiyatrolarında sıkça sahnelenen oyunlardan biri oldu.

Büchner, Woyzeck adlı eserinde insan olmanın temel taşları olan erdem, ahlak ve iyilik kavramları üzerinde dururken, “her zaman zorunlu ve haklı görülen savaşta; yoksulluk, sınıf farklılıkları, toplum baskısı içinde, insan daha fazla uçuruma sürüklenmeden insan olabilmeyi ve insan kalabilmeyi ne kadar başarır?” sorusunu sorguluyor.

Oyun, asker olan Leipzig’li perukçu Johann Christian Woyzeck’in gerçek yaşam hikâyesine dayanmakta olup, ordunun ve doktorların genç bir askerin üzerinde bıraktığı psikolojik sorunları konu alır. İnsanlıktan çıkan davranışların ast üst ilişkilerdeki yerini sorgulayan oyun, çekememezlik ve kıskançlığın derin bir trajedisini sergiler.

Oyunun ana karakteri olan Franz Woyzeck, Almanya’da, düşük rütbeli bir asker olarak görev yapmaktadır ve Marie’den de gayrimeşru bir çocuğu vardır. Woyzeck daha fazla gelir elde etmek amacıyla yüzbaşı için pis işler yapmakta, doktorun hazırladığı tıbbi deneylerde denek olarak bulunmaktadır. Deneylerinden birinde doktor, Woyzeck’e bundan sonra sadece bezelye yemesi gerektiğini söyler. Woyzeck’in akıl sağlığı bozulur ve bir dizi halüsinasyon görmeye başlar. Bu sıralarda da Marie Woyzeck’ten sıkılmış ve ilgisi yakışıklı askeri bando şefine yönelmiştir. Ancak Marie, tartışmasız bir şekilde, bando şefinin tecavüzüne uğrayacaktır.

Kıskançlıkla boğuşan Woyzeck en sonunda Bando şefi ile karşı karşıya gelecektir. Ancak şefin aşağılamalarına maruz kalan Wozyeck  kötü bir şekilde dövülecektir. Sonunda Woyzeck olanlara dayanamayarak Marie’yi küçük bir göletin kenarında bıçaklar.

Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu
Kompozitör: Onur Yüce
Koreograf: Binnaz Dorkip
Yön.Yrd. : Elvin Beşikçioğlu
Repetitör: Fahrettin Güven
Yapımcı: Nadir Koçoğlu
Yürütücü Yapım: Tatbikat Sahnesi
Yön.Asist: Güneş Altınbaş S.
Işık: Mustafa Bal
Sinevizyon: Emre Yıldız
Ses: Burak Abacıoğlu

Oyuncular:
Adem Aydil – Korhan Başaran – Ayça Eren – Aytek Şayan – Mertcan Semerci
Berkan Şal – Burcu Özberk – Buse Kara – Burak Küçükosman – Deniz Atlı
Güneş Uydaş – Müjde Kızılkan – Metehan Güler – Melih Efeçınar – Onur Yüce
Okan Eken – Onur Dilek – Zülal Süer

Müzisyenler:
Gitar Süleyman Bağcıoğlu
Davul: Barış Menküer
Klavye: Murat Köselioğlu
Bass: Mehmet Öztürk
Saksafon: Onur Yüce

30 Kasım’da Uniq Hall’de sahne alacak olan Woyzeck Masalı’nın biletlerine biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)