2023/12/02
Korku ve gerilim türünde çok sayıda kitabı bulunan ABD’li yazar Stephen King, örümceklerden, yılanlardan ve üvey annesinden korktuğunu söyledi.
stephen-king
ABD’nin Lowell kentindeki Massachusetts Üniversitesi’nde öğrencilere konferans veren yazar, bir öğrencinin kendisine “en çok korktuğu şeylerin ne olduğunu” sorması üzerine, “örümcekler, yılanlar ve üvey annem” yanıtını vererek herkesi şaşırttı.
Tüm dünyanın büyük bir beğeniyle takip ettiği korku yazarı ayrıca gençlere yazarlık hakkında ipuçları da verdi. King, yazar olmak isteyen öğrencilere insanların hareketlerini iyi izlemeleri gerektiğini, onların kişisel özelliklerini bir araya getirerek kendi karakterlerini yaratabileceğini ifade etti. Öğrencilere, yayın evi editörlerinin eserlerini reddetmesi durumunda cesaretlerini kaybetmemelerini öğütleyen yazar, öğrencilerin anlatmak istedikleri konu üzerine aklına gelen fikirleri dizüstü bilgisayarlara yazmak yerine akılda tutmaları gerektiğini söyledi.
Ünlü yazar, hikayelerini yazarken duygusal bir heyecan yaşadığını ifade ederek, “Ben çatışmacı bir yazarım. Okuyucuyla yüz yüze olmak, onun alanına girmek isterim. Onunla aramda öpecek, sarılacak, boğacak, yumruklayacak kadar yakın bir mesafe olmalı. Onun dikkatini çekmeliyim” dedi. Yazdığında kendisini tanıyamadığını ve farklı bir birey gibi hissettiğini belirten King, “Herhangi bir şeyi yazmak için, gece uyumadan önce yatağa uzandığımda hikayeyi önce kendime anlatırım” dedi.
King, kendisinin de sıradan bir insan olduğunu, yazacağı konuyu yaklaşık yarım saat içinde oluşturduğunu ve korku hikayelerine olan merakının yaşadığı bir çocukluk travması ile ilgili olmadığını belirtti.
‘SHINING’İN DEVAMI GELİYOR
2013 yılında basılması planlanan 2 kitabını bitirdiğine değinen King, ilk olarak suç romanı Joyland’in basılacağını, daha sonra ünlü başyapıtı “The Shining”in devamı niteliğinde yazdığı “Doctor Sleep”in okuyucularla buluşacağını açıkladı.
Okuyucuların kendisine yıllar sonra bile “The Shining” romanındaki ana karaktere daha sonra ne olduğunu sorduğunu belirten ünlü yazar, bu şekilde bu konu üzerinde kafa yormaya başladığını ve romanın devamını yazmaya karar verdiğini bildirdi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)