2023/11/30

Geçen hafta hayatını kaybeden Amerikalı ünlü yazar Elmore Leonard’ın yarım kalan son romanını kendisi gibi yazar olan oğlu tamamlayacak.

Elmore Leonard’ın oğlu Peter Leonard, BBC Televizyon’una yaptığı açıklamada, babasının temmuz ayında felç geçirmesi sonucu yarım kalan  romanı olan “Blue Dreams (Mavi Düşler)” adlı eserin üzerinde çalıştığını söyledi. Cumartesi günü Michigan-Birmingham’da babasının cenaze töreninde bu konuyu aile dostları olan araştırmacı Greg Sutter ile görüştüğünü belirten Leonard, yarım kalan romana bir son yazacağını açıkladı.

“Blue Dreams”de olayların yine Stetson kovboy şapkalı polis memuru Raylan Givens çevresinde döndüğünü belirten Leonard, romana devam edecek olmanın kendisini heyecanlandırdığını söyledi.Elmore Leonard’ın 1953’te yayınlanan ilk romanı “The Bounty Hunters” dan sonra 45 tane daha roman yazdı. Ve hemen hemen hepsi de en çok satanlar arasında yer aldı. Edgar Allen Poe En İyi Roman Ödülü ve Uluslararası Polisiye Yazarları Ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görülen Leonard’ın “Get Shorty”, “Out of Sight” ve “Rum Punch” adlı eserleri beyaz perdeye uyarlanmıştı.  21 Ağustos’ta 87 yaşında hayata veda eden Leonard’ın eserleri, birçok dile çevrilmişti.

Yazarın Türkçeye çevrilen romanları arasında “Kaçış”, “Ölümcül Vuruş”,”Ölümcül Takip” ve “Sırlar Oteli” yer alıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)