2023/12/02

Türk ve dünya edebiyatının dev çınarı bugün sevenleri tarafından sonsuzluğa uğurlandı. Dostları ve okurları onu son yolculuğunda yalnız bırakmamak için, bugün Teşvikiye Camisi’nin avlusunu doldurdu. Türkiye’nin dört bir yanından okurları oradaydı. Kılınan cenaze namazının ardından Yaşar Kemal’in naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

yasar-kemal

Türk edebiyatının büyük ustalarından Yaşar Kemal’in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda 50 yıl evli kaldığı ve 2001 yılında hayatını kaybeden Tilda Kemal’in kabrinin yanına defnedildi.

Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Kemal’in cenazesi, çok sayıda kişinin katılımıyla Zincirlikuyu Mezarlığı’na getirildi. Yazarın eşi Ayşe Semiha Baban, Yaşar Kemal’in yakın dostu Zülfü Livaneli ile birlikte mezarlığa geldi.

Buradaki törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu; sanatçılar Kadir İnanır, Suavi, Tarık Akan da katıldı. Sanatçı Livaneli burada bir konuşma yaptı.

Okunan duaların ardından cenaze kabre konurken, Yaşar Kemal’in doğum yeri olan Gökçedam köyünden -eski adı Hemite- toprak atıldı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)