YAYINCILIK DÜNYASINDAKİ KAVGAYA YAZARLAR DA KARIŞTI!

Dünyanın en büyük online alışveriş ve kitap satış satıcısı Amazon ile Amerikanın en büyük beş yayınevinden biri olan  Hachette Yayınevi arasındaki anlaşmazlık büyüyor.

Authors-United

Yayıncılık dünyasının yakından izlediği kavga, e- kitap fiyatları yüzünden çıkmıştı. Bir süredir, Hachette’in kitaplarının satışını ve teslimatını engellemekle suçlanan Amazon, Hachette’i e-kitap fiyatlarını yüksek tuttuğunu iddia ediyor. E-kitap fiyatlarının gereksiz bir şekilde yüksek olduğunu savunan Amazon, yayın dünyasında olduğu gibi baskı, kâğıt, grafik tasarım, stok, depo, nakliye masraflarının olmamasına rağmen basılı kitap kadar fiyat biçilmesinin anlamlı olduğunu ve fiyatların düşmesi gerektiğini düşünüyor. Olayın büyümesinin dünya yayıncılık sektörünü krize sokmasından endişe ediliyor.

Önceki gün Wall Street Journal’da yayımlanan habere göre, ön sipariş sistemini bu yıl birçok şirketin ürünü için iptal eden Amazon’un, iptal ettiği ürünler arasında  Hachette Book Group’un ürünleri de bulunmakta.

Bu iptalle birlikte Amazon, ABD yayın dünyasının ‘beş büyükler’inden biri olan Hachette Grup’a karşı savaş açmış durumda. Savaşın sebebi ise online kitap satışında yaşanan fiyat rekabeti. Bu ‘savaşta’ Amazon, Hachette Grup’a ait yazarların ve grubun kitaplarının satışını yavaşlatma ve teslimatını geciktirme yoluna gitti.

Dünyanın en büyük e-kitap satıcısı Amazon’un ‘tekelleşme’ eğiliminden duyulan rahatsızlık ve kitap devinin tutumu üzerine e-kitap tartışmasına yazarlar da katıldı. Aralarında Stephen King ve John Grisham ve Pulitzer ödüllü Dona Tartt gibi ünlü yazarların da bulunduğu 900 yazardan oluşan Yazarlar Birliği (Authors United), New York Times gazetesine iki sayfa ilan vererek, Amazon’un bu tavrının yayıncılık dünyasına zarar verdiğini belirttiler. Amazon hakkında sert eleştirilerin bulunduğu bildiride, Hachette Grup bünyesindeki yazarların kitaplarının teslimatının ‘bilinçli’ bir şekilde yavaşlatıldığı ve bu sebepten satışların da azaldığı, bunun da sektörel problem oluşturduğu iddia edildi. Amazon ise, Hachette’i okuru düşünmemek ve e-kitap fiyatının düşmemesi için ayak diremekle itham ederek, e-kitap fiyatlarının düşmesi durumunda daha fazla alıcı olacağı için Hachette’in endişelendiği gibi yazar ve telif ücretlerinde sıkıntı yaşanmayacağı; aksine daha çok satış olacağından bu ücretlerin de korunacağı yönündeki görüşünde ısrarlı.

Amazon-Hachette kavgası, yazarları da içine alarak yayın dünyasında büyümeye devam eden kavganın yayıncılık dünyasındaki akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)