“YAZLIK” SERGİSİ

Garanti Bankasının kurucusu olduğu ve üç yıl gibi kısa bir sürede İstanbul’da Beyoğlu, Galata ve Ankara Ulus’taki üç binasıyla çağdaş sanatın nabzının tutulduğu Türkiye’deki en önemli kültür kurumlarından biri haline gelen özerk bir kültür ve araştırma kurumu olan SALT, şu sıralar çizgisine yaraşır bir biçimde hayli ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

yazlik-sergi_didim

“ Yazlık : Şehirlinin Kolonisi ” adlı sergi, 1980’lerden sonra bir tatil biçimi olarak orta gelirli aileler arasında moda haline gelen “ Yazlık ” kültürünü ele alıyor. Sahil kasabaları popülerleşerek suyu, yolu, telefonu, bakkalı eksik bir taşradan, tam olarak ne olduğu tanımlanamayan, yazın nüfusunun milyonları bulup kışın köy nüfusuna dönen, tam teşkilatlı bir garip şehir uzantısına dönüştü. Yazlıklarını kış evinden çıkma eşyasıyla donatanlar, günü geldiğinde içeride ne mümkünse yıkıp yenisini yapmakta beis görmedi : Odalar büyüdü, mutfaklar açıldı, verandalar bahçeyi kapladı. Sahilin altın kumu. inşaat kumu haline dönmeye başlayarak evler el değiştirdi, siteler oluşmaya başladı.

“Yazlık” olgusuna hepimizin düşündüğünden farklı olarak, tatil konsepti biçiminde değil de şehir kültürü açısından bakmamızı sağlayan , “ yazlığa” bir “ dönem icadı “ olarak yaklaşan sergi gezilmeye ve tadına varılmaya değer ve ayrıca konu; “Kıyı”, “Ev” ve “Hafif” başlıklı konuşma programları ile SALT Yorumlama’nın hazırladığı atölyelerde detaylı olarak ele alınacak. Ek olarak da, SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek Bugün Günlerden Ne? programında, 10 hafta boyunca her Perşembe günü farklı coğrafyalardaki tatil evlerine odaklı uzun metrajlı birer film gösterilecek.

SALT’a girdiğiniz andan itibaren şezlongu, salıncağı, fotoğraflarıyla sizi karşılayan tatil konsepti, sergiye geçiş için hazırlık oluşturmanın yanında, “yaza güle güle” dediğimiz şu günlerde güneş, kum ve deniz üçlüsü ve yazlık halimizle vedalaşmak için de keyifli bir an sunuyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)