YENİ BİR DAN BROWN MU?

Kısmen tarihi gerçeklere dayanması, sanat eserlerinden örnekler vermesi bilgilendirici özellikler göstermesi bir fark yaratıyor muhakkak. Ancak yine de okunması ve çok satması için tamamen buna dayalı, bilgilendirmeyi amaçlamaları mümkün değil gibi gözüküyor. Çünkü sadece olay odaklı okumak istiyorsanız, bilgilendirme kısımlarını atlayarak da kitabı rahatlıkla bitirebilirsiniz

D.J.-McIntosh-the-witch-of-Babylon
Kanadalı yazar D.J. McIntosh’un ilk romanı “Babil Cadısı” raflardaki yerini aldı. Doğan Kitap’tan çıkan kitap, yazarın “Mezopotamya Üçlemesi” ismini verdiği serinin ilk kitabı. Roman polisiye/gerilim türünde. Önemli bir tarihi eserden yola çıkarak tarihi eserin kaybolmasıyla peşi sıra gelen ölümleri, gizemleri ve bulmacaları içeren roman, tarih ve sanat tarihinden yola çıkılarak kurgulanmış.
Dan-Brown
Yazardan bahsetmek gerekirse ülkemizde tanınmıyor ve yayımlanan ilk kitabı “Babil Cadısı”.  Daha evvel iki öykü kitabı yayımlanmış ve bunlardan biri ödül almış. Yazarın en iddialı eseri kuşkusuz ki bu romanı ve yazacağı serinin devam kitapları. Yazar, yurtdışında olduğu gibi kitabın arka kapağında da Dan Brown’un tahtına aday olduğu söyleniyor. Roman gerçekten de Brown’un kitaplarıyla benzer özellikler taşıyor ve onun tahtına adaylıktan ziyade bir farklılık yaratmayarak tahta ortaklıkla yetineceğini gösteriyor. Tabi Brown’un edebiyattaki tahtı da tartışılması gereken ayrı bir nokta.
TARİHİNDEN KOPARILANLAR
Babil-Cadisi
Romanın konusu ABD’nin Irak işgalinin hemen öncesine dayanıyor. ABD’li bir arkeolog Bağdat müzesine yapılan yağmalamadan önemli bir tarihi eseri savaş bittikten sonra iade etmek üzere ABD’ye götürür. Tarihi eserden ve değerinden haberdar olanlar arkeologdan çalmak için harekete geçerler. Ancak arkeolog kardeşiyle beraber bir trafik kazası geçirir ve ölür. Kardeşi hastanedeyken, en yakın arkadaşı eserden haberdar olur ve eseri satmaya çalışır. Ancak işler istediği gibi gelişmez ve öldürülür. Tehlikenin daha önce farkına vardığı için eseri saklar ve arkeologun kardeşine bulmacalar bırakarak eseri bulmasını ister. Kurgu bol bol tarihi olaylarla özellikle de Mezopotamya uygarlıklarının efsaneleri ile örülmüş. Aynı zamanda sanat tarihi, simya, cadılık gibi konularda olay örgüsünü destekleyici nitelikte. Kitapta bahsedilen sanat eserleri ve tarihi eserlerle ilgili resimler de mevcut. Konu ve bulmacalardan da anlaşılacağı üzere kitap “Da Vinci Şifresi”, “Melekler ve Şeytanlar” gibi tüm dünyada oldukça popüler olan kitapları anımsatıyor.
Bagdat-Muzesi
Bu tarz romanlar, çok satan “sabun köpüğü” kitaplar arasından bir nebze sıyrılıyor. Kısmen tarihi gerçeklere dayanması, sanat eserlerinden örnekler vermesi bilgilendirici özellikler göstermesi bir fark yaratıyor muhakkak. Ancak yine de okunması ve çok satması için tamamen buna dayalı, bilgilendirmeyi amaçlamaları mümkün değil gibi gözüküyor. Çünkü sadece olay odaklı okumak istiyorsanız, bilgilendirme kısımlarını atlayarak da kitabı rahatlıkla bitirebilirsiniz. Belki de iki tip okuyucuyu da kazanabildiğini söyleyebiliriz: hem macera okumak isteyenler hem de kısmen daha nitelikli kitap okumak isteyenler. Bu tarz kitapların daha çok yazılması ve okunması iki okuyucuyu da kapsayan bir piyasa anlayışından ileri geliyor olabilir. Özellikle yayınevleri için ikinci Dan Brown vakası kuşkusuz kârlı olacaktır. Hatta film sektörüne yansımalarını da düşünürsek kârlı ayrılacak bir sektörden daha bahsedebiliriz.
simya
Sonuç olarak keyifli bir kitap okuyabileceğiniz ortada. Eğer tarih, sanat tarihi, simya gibi konular ilginizi çekiyorsa kısmen ilginç bilgiler dahi öğrenebilirsiniz. Beğenenler içinse ikinci kitabın yolda olduğunu da belirtmekte fayda var.
( Babil Cadısı, D.J. McIntosh, Doğan Kitap, Çev: Yeşim Seber Kafa, 444 s.)
Deniz ANTEPOĞLU
denizantepoglu@hotmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)