YILDIZLAR KUMA DÖNÜŞÜRSE ?

Altın Portakal Film Festivali ve Antalya Kum Heykel Festivali çerçevesinde düzenlenen proje ile Antalya Lara Sahilleri’nde Türk sinemasına damga vuran isimlerin büstleri sergileniyor.

Şu ana kadar Ayhan Işık, Kemal Sunal, Adile Naşit ve Münir Özkul’un kumdan heykellerinin görücüye çıktığı sergide hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

adile-nasit-kum-heykel

Yaklasşık 1 sene boyunca ziyarete açık olacak olan serginin ilk etabında 10 sanatçının büstünün yer alacağını belirten Antalya Kültür Sanat Vakfı İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Şanlı, büstü yapılacak diğer isimler arasında Filiz Akın, Yılmaz Güney, Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Eşref Kolçak’ın da bulunduğunu bildirdi. Heykeltıraş Eda Kaytan’ın yaklaşık bir aylık performansı sonucu tamamlanacak sergi, dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer alan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nin Lara Beach’taki yüzlerce heykelden oluşan sergisiyle mekân ortaklığı yapıyor. Sanatçı büstleri, Kum Heykel Festivali’nin kardeş sergisi olarak her gün 10.00 – 23.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bin metre karelik bir alanda 50 ton kum kullanılarak hazırlanan sanatçı büstlerinin 12 ay boyunca ziyarete açık kalması planlanıyor. Büstler, kışın zarar görmemesi için özel olarak tasarlanmış camdan fanuslar içine yerleştirilecek. Kum heykelleri, Lara Beach’in LED aydınlatma sistemi ile ışıklandırılıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)