2023/01/28

yol-devam-ediyor-big-sur

Jack Kerouac’ın Yolda’nın getirdiği şöhretten bunalarak Lawrence Ferlinghetti’nin Kaliforniya’nın “Big Sur” yöresindeki kulübesinde geçirdiği günlerden yola çıkan ve Beat tayfasını bir araya getiren “Big Sur”, bir kuşağın kendiyle hesaplaşmasını ve yazarın ilerleyen hayatındaki  iniş ve çıkışları konu alıyor.

 

Jack Kerouac’un hayatıyla yüzleştiği “Big Sur”, hem bir sığınak hem de korkuları ve geçmiş hayatıyla hesaplaştığı bir dehşet yuvası haline geliyor.

 

Kerouac’ın tek başına kalma niyetiyle çıktığı yolda, tayfa yeniden bir araya geliyor. Hayat, acısıyla tatlısıyla, doludizgin akışını sürdürüyor.

Şarap, şiir ve macera, tercihen doğada, şehrin çılgın kalabalığından uzakta…jack-kerouac

Bitmek bilmeyen içki alemleri, gece vakti düşülen yollar ve en sıcak dost ortamlarında bile ruhu üşüten yalnızlıklar eşliğinde olanca güzelliğiyle bir Beat şöleni: “Big Sur”. Yaşam kadar atik ve neşeli, yaşam kadar dehşetli.

Kerouac, bir döneme damgasını vuran Beat kuşağının buhranlarını Big Surde temize çekiyor. Tanrıya isyan ederek, durmaksızın içerek, her köşede ölümü görerek ve hayatla raksını sürdürerek kravatlı-takım elbiseli düzen düşkünleriyle dalgasını geçiyor. Ve Kerouacın kelimeleri, yaşamın temposuna yetişme telaşında, sayfalara sığmaksızın akıyor.

“Big Sur”, olgunlaşma çağındaki yazarın, kendisi ve hayatıyla hesaplaştığı, gerçeklere dayalı bir roman. Anılar birikmiş, tayfa toplanmış, şişeler dizilmiş yine. Delicesine, coşku ve sevgiyle, yol devam ediyor. Yaşam denen oyun sürüyor, sürüyor, sürüyor.

Dibine kadar.

BİG SUR TAYFASI

Big-Sur-Tayfasi

 

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)