2023/01/26

Zülfü Livaneli’ne Fransa ve kültürüyle olan dostluğu, barış, özgürlükler ve insan hakları adına verdiği mücadeleden ötürü Fransa’nın en üst düzey nişanı olan  ‘Legion d’Honneur’ layık görüldü.

zulfu_livaneli_legion-dhonneur_nisanini_aldi

Ünlü sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli’ne ödülü Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle takdim etti.

Törene eşi Ülker ve kızı Aylin Livaneli ile birlikte gelen ünlü sanatçının özel gecesine, aynı nişana  2011 yılında değer görülen yazar Yaşar Kemal, fotoğraf sanatçısı Ara Güler, sinema oyuncusu Türkan Şoray ile çok sayıda sanatçı ve gazeteci dostu da eşlik etti.

Törende bir konuşma yapan Büyükelçi Laurent Bili, Zülfü Livaneli’nin çok müstesna bir dava insanı olduğunu söyledi. Livaneli’nin özgeçmişiyle ilgili bilgiler veren Bili, sanat kariyeri ile barış, özgürlükler ve insan hakları adına verdiği mücadele nedeniyle Livaneli’ye nişanı takdim etti.

 “Türkiye’ye verilmiş bir madalyadır”

Zülfü Livaneli büyük bir gurur yaşadığını belirterek, “Fransa gibi bir ülkenin kültür alanında bu madalyayı vermiş olması beni çok duygulandırdı. Bunu tek kişi olarak almazsınız, sizi yaratan ortam ile alırsınız. Ben kendi ülkemin kültürünü temsil eden bir insanım. Dolayısıyla, bu Türkiye’ye verilmiş bir madalyadır” diye konuştu.

Zulfu-Livaneliye-Legion-Dhonneur-Nisani-verildiKonuşmasında Fransa’nın eskiden beri kültürün ve sanatın yanında olan bir ülke olduğunun altını çizen Livaneli,

“Fransa, yüzyıllardır her ülkeye, her millete ait sanatçının ikinci ülkesidir. Bu büyük kültür ülkesinin, edebiyat cumhuriyetinin bana böyle bir nişan vererek onurlandırması onurların en büyüğüdür. Çok beklediğim bir şey değildi. Bu madalyayı hak etmek için siz bir şey yapmıyorsunuz, yaptıklarınızı onlar değerlendiriyorlar ya da değerlendirmiyorlardır. Fransa her zaman, her çağda fikirleriyle dünyayı etkilemiş, Türkiye’yi de çok etkilemiş bir ülkedir. Fransız kültürü, bizim aydınlarımızın ve aydın hareketlerimizin neredeyse sığınağı sayılabilecek bir ülke. Fransa denilince akla kültür geliyor. Kültürün her zaman koruyucusu olan, sanatçılara her zaman değer veren bir ülke olmuştur” ifadesini i kullandı.

Bu Madalyaya Türkiye’den kimler layık görüldü?

‘Legion d’Honneur’ nişanını bugüne kadar Türkiye’den alanlar arasında Ekrem Akurgal, Celal Atik, Behiç Erkin, Nilüfer Göle, Hicri Fişek, Ümit Boyner, Ara Güler, Sakıp Sabancı, İnan Kıraç, Oya Eczacıbaşı ve Güler Sabancı gibi iş, sanat ve edebiyat dünyasından isimler bulunuyor.

3 thoughts on “ZÜLFÜ LİVANELİ FRANSA’NIN EN ÜST DÜZEY NİŞANINI ALDI

  1. Zülfü Livaneli’nin iki romanını okumuştum. Gece Sesleri bir de Mutluluk . Gerçi baya uzun oldu ama , Adam gerçekten çok iyi bir yazar. Hak ediyor ödülü.

    1. Ohoo sen baya uzak kalmışsın Hakan11 kardeşim 🙂 ondan sonra kaç tane daha roman yazdı 🙂 Kardeşimin hikayesi mesela güzel bir romandı tavsiye ederim.

Yorum Yapmasam Olmaz :)